Google Website Translator Gadget

piątek, 9 grudnia 2011

Znowu wpadłam w szał robótkowy, ale zaczął sie sezon czapkowo szalikowy. Zrobilam tego dosc duzo, ale nie zdążyłam zrobić fotografii, bo wszystko oddalam Gosi, a ona rozdaje kolezankom w Poznaniu. Teraz czas pomyslec o sobie :)

Chleb na zakwasie

Zakwas: Woda i mąka żytnia
zaczynam od pół szkl.wody i mąki tyle ile zabierze woda żeby powstał roztwór o konsystencji gęstej śmietany-zostawiamy to w cieple na kilka dni każdego dnia dosypując 3-4 łyżki mąki i dolewając trochę letniej wody,(tyle by utrzymać konsystencję gęstej śmietany)

Zaczyn:30 łyżek zakwasu
2-2,5 szkl wody
Mąka (tyle żeby zaczyn znów przybrał konsystencję gęstej śmietany)
Zaczyn pozostawiamy w ciepłym miejscu na całą noc(12godz.) rano dodajemy4-4,5 kg mąki (pszennej może być trochę razowej ), 4 litry wody, 8 łyżek soli(Ja wsypuję jeszcze 2-3 garści otrąb lub płatków owsianych  i torebkę mielonego kminku)

Zarabiamy ciasto i zostawiamy na 4-5 godz.w ciepłym miejscu.Gdy podwoi swoją objętość dosypujemy ok.1/2kg mąki i jeszcze raz zarabiamy. Po tym czasie dodajemy jeszcze 1/2szkl.oleju zarabiamy i przekładamy ciasto do brytfanek ,gdzie musi odstać w ciepłym miejscu kolejne 2-3 godz. by wyrosnąć. Jak podwoi objętość wkładamy do pieca.

                              

niedziela, 27 marca 2011

pierścionki



Teraz robię bransoletki, ale czarne zle na zdjęciu wychodzą w rzeczywistosci sa ładniejsze

poniedziałek, 14 lutego 2011

Łączenia taśmy w koronce brugijskiej

W brugijskiej są te same zasady łączenia taśmy co np. przy łączeniu motywów kwadratowych lub okrągłych, trójkątnych itp.

Sposób podstawowy
1. Na "prostej": robiąc łańcuszek na końcu rzędu, zamiast 5 oczek robimy 2 oczka, wsuwamy szydełko pod właściwą pętelkę taśmy równoległej i robimy półsłupek, znowu 2 oczka łańc. i słupki w kolejnym rzędzie taśmy aktualnie robionej. Ponieważ na końcu tego rzędu nie ma taśmy do przyłączenia, robimy 5 oczek łańcuszka, zawracamy itd.
Czasem we wzorze zamiast półsłupków przyłączających mogą być słupki, słupki podwójne i większe - wtedy taśmy są bardziej od siebie oddalone, a koronka bardziej ażurowa. Bywają też różne inne bajery, ale trudno o nich pisać tak na sucho.

2. Na "zakręcie":
- sposób a) kiedy zakręt jest ostry (tzn. taśmy dochodząca i wychodząca biegną równolegle) trzeba zebrać w sumie 4-5 pętelek (tych, które kończą każdy rząd taśmy). Czyli wyliczasz sobie wg schematu, ile masz mieć wolnych pętelek, do których będziesz później przyłączać taśmę, robisz tyle dodatkowych pętelek, ile pokazuje schemat na zakręcie, po czym na końcu rzędu słupków robisz 2 oczka łańc., przekładasz szydełko przez te pętelki "zakrętowe", robisz półsłupek, 2 oczka łańc. i dalej taśmę, którą przyłączasz do już zrobionej.
- sposób b) kiedy "zakręt" jest okrąglejszy - również robisz 2 oczka łańc., nabierasz na szydełko wszystkie pętelki "zakrętowe", ale od ostatniej poczynając na każdej robisz oczko ścisłe, czasem też dodatkowo oczko łańc., a doszedłszy do ostatniej, znów robisz 2 oczka łańc. i dalej taśmę. Oczywiście przy tego rodzaju "zakręcie" pętelek jest odpowiednio więcej.

W podobny sposób tworzy się w koronce brugijskiej łuki większe i mniejsze, fale, kółka i owale. Wszystko na schemacie powinno być rozrysowane - nie dziw się, jeśli przy łączeniu występują jakieś dziwne symbole, ponieważ aby uzyskać żądany efekt, czasem stosuje się bardziej skomplikowane sposoby przyłączania.
 koronka klockowa

środa, 9 lutego 2011

piątek, 4 lutego 2011